دست نوشته های من

دست نوشته های من

طبقه بندی موضوعی
پربیننده ترین مطالب
نویسندگان

بمان

دوشنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۰۱:۳۴ ب.ظ

چشم تسخیر نگاهت شده بود

دل که دلبسته به راهت شده بود

من که دلداده به راهت بودم

خسته از درد نگاهت بودم

دگران راه مرا سد کردند

به تو وقصه ی ما بد کردند

دگران سنگ به پایت زده اند

یخ به چشمان سیاهت زده اند

که ببینی و مرا نشناسی

که مرا اه مرا نشناسی

تو بمان پیش من و سنگ نشو

تو به حرف دگران رنگ نشو

تو فقط کل جهان باش بمان

و به جای این و ان باش بمان

اثر دوست خوب و مخاطب وبلاگ خانم الهه

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۶/۰۵/۲۳
امین

نظرات (۹)

۲۳ مرداد ۹۶ ، ۱۳:۵۶ פـریـر بانو
خوبه
شاعر این شعر(الهه)مخاطب اینجاس درسته؟ با اجازه یه توصیه بهش می کنم :))

اختیارات شاعری پوئن مثبتی برای شاعرهاست و اتفاق خوبیه منتهی کاهش این اختیارات به وزن شعر خیلی کمک می کنه. یعنی وزن برای گوش غریبه نمیشه. تو این شعر یه جاهایی اختیار شاعری زیاده و باعث میشه وزن شعر به گوش درست نیاد(گرچه با لحاظ کردن اختیارات، وزن درسته) مثل بیت آخر!

قافیه پردازی هنر شاعره و اگر میخوان شاعر بشن و بمونن باید خیلی بهش توجه کنن. این بیت:
که ببینی و مرا نشناسی
که مرا آه مرا نشناسی

قافیه نداره!

اگر "مرا نشناسی" رو که تکرار شده ردیف بگیریم قبلش هیچ واژه ای نیست که ساختار قافیه داشته باشه.
با توجه به قواعد قافیه در عروض فارسی قافیه از دو قسمت حروف اصلی و الحاقی تشکیل میشه و شناسه ها جزو حروف الحاقی هستن و نه اصلی. (گرچه بعضی بزرگان شناسه ها رو هم قافیه گرفتن لیک اشتباهه و نباید زیاد تکرار شه) در این بیت:

دگران سنگ به پایت زده اند
یخ به چشمان سیاهت زده اند

در نگاه اول قافیه درسته اما طبق قواعد اشتباهه. ـَت حروف الحاقیه. باید بریم قبلش رو ببینم که حروف اصلی چیه؟ و چون حروف مشترکی وجود نداره این قافیه هم اشتباه. پای و سیاه هیچ حروف مشترکی ندارن :)

قرار بود فقط بگم چه شعر خوبی :))) ولی دیدم ذوق و قریحه هست. دلم نیومد اینا رو بهشون گوشزد نکنم :)
پاسخ:
به به.
چه کرده دوستمون
مرسی
۲۳ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۳۱ افروز جعفربگلو
عالی
پاسخ:
از طرف نویسندش از شما سپاس گزارم خانم بگلو (:

سلام خیلی خوشحال شدم حقیقتا ممنونم ..متشکر که قابل دونستین و پستش کردین اقای اراسته

و اما سپاسگزار از دو دوست عزیز که نظراتشون رو ابلاغ کردن

در رابطه با کامنت اول باید عرض کنم مطلع هستم از این همه اشفتگی در اختیارات شاعری و البته عیوب فاحش در مبحث قافیه تنها دصحبتی  که میتونم از خودم و این شعر داشته باشم اینه که با وجود اینکه دانش اموز رشته ی علوم انسانی بودم و چهار سال با عشق به این رشته تحصیل کردم هیچ علاقه ای به دنبال کردن مبحث قافیه نداشته و ندارم و نخواهم داشت من خودم رو شاعر نمیدونم و هیچ ادعایی هم بر سر این مساله ندارم ..اگر گاهی مینویسم صرفا بعلت وجود ذوق و علاقه ایست که از سن هفت سالگی در من پدید امد و بنده به هرجهت با محدود شدن شعر توسط رعایت قافیه ها و گاه اختیارات به شدت مخالفم و تنها رکن اصلی شعر رو داشتن وزن و البته احساسات وصف ناپذیر شاعر میدونم ..

فلذا عذر من رو بپذیرید چون با وجود اینکه فرمایشات شما به شدت صحیح و منطقی است من نمی پذیرم پوزش

و به امید اینکه صرف نظر از رعایت قافیه و .. که البته ضروری و جزیی لاینفک در مبحث شعرهستش ازوجود عاطفه ای که در ان فوج فوج موج میزنه لذت ببریم ..ممنونم که من رو شایسته این دونستید که عیب کارم رو ابلاغ کنید ..سپاسگزار هستم و ارزوی موفقیت دارم 

پاسخ:
خواهش میکنم.
اختیار دارید
کاری نکردم. دست به قلم خودتون خوبه. (:

ممنونم  شرمنده نکنید بیشتر از این و اما صرفا برای  اینکه جایی برای شنیده شدن پیدا کردم و پرو تشریف دارم این رو هم مینویسم خدمتتون ..البته امیدوارم به حساب این نگذارید که فخر فروش و یا حتی بی جنبه هستم و به دنبال دیده شدن و شایسته ی تعریف بودنم ..حوصلم سر رفته و کمی خستم فقط همین..شعر کافه چی رو با یک دنیا ایراد که مربوط به سن

شانزده سالگی بندست خدمت شما و دوستان تقدیم  میکنم که البته ممکنه برای شما اشنا باشه به سبب اینکه قبلا انتشار داده بودم در پیجم

کافه چی قهوه بریز

باز فنجان خالیست

حال من خوبست ها

حال عشقم عالیست

بازهم تلخی اش

باز هم خندیدن

باز مسخش بودن

بازهم ترسیدن

ترس از رفتن او

باز جای خالیش

یک نبات حلش کن

بازهم در چاییش

کافه چی لبخندش

میبرد قلبم را

لمس موهای او

میخرد دردم را

کافه چی قهوه بریز

باز فنجان خالیست

حال من خوبست ها

حال عشقم عالیست

الهه

بی صبرانه منتظر انتشار متن ها و نوشته های جدید شما هستم ..ممنون که به من این فرصت رو دادید که نسبت به رفتارم فکر کنم و البته انتخاب رشته

پاسخ:
خواهش میکنم.
امیدوارم حتی در حد کم تونسته باشم‌ کمکی کرده باشم
۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۲:۰۴ פـریـر بانو
در جواب الهۀ عزیز:

رشتۀ دبیرستانمون مشترکه! :)

برای ارائۀ یک نظریه در باب قوانین و قواعد شعر باید خیلی متخصص و صاحب نظر بود در ادبیات. 

اگر بخش مهمی از شعر مربوط به عواطف و احساساتی باشه که درش موج میزنه بخش مهم دیگری مربوط به قواعدش هست. اینجا ما به شاعر بودن یا نبودن شما کاری نداریم. همینکه شجاعانه قلم به دست می گیرین و شعر میگین قابل ستایشه. اما نکتۀ مهم اینه که حالا که دارین شعر میگین اونم از نوع کلاسیک باید این قوانین رعایت بشه. اگر از این محدودیت ها آزرده خاطر هستین میتونین به جای کلاسیک شعر نو بگین. اونجا دستتون در اوردن قافیه بازتره. اما اینکه رعایت قافیه رو در شعر زیرسوال ببریم این یک اشتباه بزرگه! حتی نیمایوشیج که بنیان گذار شعر نو هست هیچوقت به حذف قافیه به سود احساسات و عواطف اعتقاد نداشت. نیما میگه: «شعر بدون قافیه به چه ماند؟ به یک بدن بی استخوان!»
استخوان هم نباشه چی میشه؟ بدن از هم می پاشه! شعر هم همینه. دو رکن اصلی شعر، وزن و قافیه هست. بدون اینا گفتن شعر و به طور اخص شعر کلاسیک بی معنیه! و به همین دلیله که موجی از شعرهای سپید وارد جامعه شده تا از این محدودیت ها رهایی پیدا کنن :)

نکتۀ مهم دیگه ای که به نظرم رسید بهتون بگم اینه که اساسا در نثر و نظم سواد نویسنده و شاعر خیلی برای مخاطب مهمه. منِ مخاطب وقتی می شینم پای یک داستان اگر یه غلط املایی ببینم میگم عیب نداره پیش میاد. اما به دوم و سوم که برسم پیش خودم میگم این چطور نویسنده ای هست که حتی از املای درست کلمات آگاهی نداره؟ و یا در مورد شعر... این چطور شاعری هست که در پرداختن به مهم ترین رکن شعر یعنی قافیه ناتوانه؟ این سوالات خواه و ناخواه برای مخاطب پیش میاد و اگر نظم و نثری کامل نباشه و دارای ایرادات این چنینی باشه ارزشش پیش مخاطب پایین میاد. البته این جسارت رو من به شما نمی کنم. مطمئنن سواد شما بیشتر از این چیزهاست و این صرفا مثالی بود کمااینکه داشتن سواد و پیاده نکردنش هم با ناآگاهی توفیری نداره.

ممنونم. منم براتون آرزوی موفقیت می کنم. امیدوارم در هر زمینه ای که فعالیت می کنین بدرخشین :)

کم سواد .مدعی هیچ گونه سوادی در این زمینه نیستم و نخواهم بود.همونطور که خدمت شما عرض کردم فرمایشات شما کاملا منطقی و عاقلانه است و هیچ شکی در اون وجود نداره فلذا می بینید که خودم هم با اصول مد نظر هرکسی من جمله شما در این بحث که قافیه از اهم واجبات شعر یک شاعره موافقم اما صرفا هر اصولی در هر زمینه ای که موجود باشه  لزوما به مرحله ی اجرا در نمیاد .مثالی برای شما میزنم .قواعد راهنمایی و رانندگی رو در نظر بگیرید .طبیعی است که رعایت اون باعث ایجاد نظم و جلوگیری از بی انظباطی است ..اما همه این اصول رو رعایت نمی کنن و در نتیجه ناهنجاری پیش میاد ..در شعر هم همینطوره .معتقدم گاه هنجار شکن بودن نه تنها چیز بدی نیست بلکه چیز هایی رو در پیش خواهد داشت که کسی فکرش رو هم نخواهد کرد.اگر نیما یوشیج توانست موج جدیدی رو بوجود بیاره که امروز طرفداران زیادی هم داره پس هرکس دیگری هم میتونه در هر قالب شعری شیوه ی دیگری رو مطرح کنه .چه کسی میدونه شاید بعدها قافیه هم حکم استخوان شعری یک اثر رو نداشته باشه .سخت و محکم بر روی گفته ی خودم که لزوما نباید صحیح و مورد قبول همگان واقع شه  پای فشاری میکنم ومجددا خدمت شما عرض میکنم که التذاذ شعری مهم ترین چیزیست که باید به اون توجه شه .امیدوارم این رو به حساب یک نظریه نگذارید که به قول شما من نه ادیب هستم نه صاحب تخصص در این زمینه .این رو میتونید به عنوان یک باور هرچند غلط از جانب یک فرد هجده ساله که به تازگی هم اندکی شجاعانه قلم بهتری نسبت به سنین 12 و13 سالگیش در دست گرفته نگاه کنید .ولیکن راجع به پیشنهاد شما مبنی بر انتخاب شعر نو باید عرض کنم به شدت از این سبک بیزارم و این قالب رو به شیوه ی خودم بیشتر می پسندم.در نهایت عذر خواهی میکنم اگر شعر من باعث ناراحتی خاطر شما شد .دیگر چنین چیزی رو مشاهده نخواهید کرد و از جناب اراسته همینجا تقاضا میکنم این پست رو حذف کنن .

این کامنت رو با این دو بیت به اتمام میرسونم که قطعا بازهم مورد مخالفت قرار خواهد گرفت

دل سپردم به تو که گاه زدل میگذری        دگران هیچ ..توتنهاتوفقط در نظری

گرچه در یافتن عشق تو صاحب نظری     گوچه کردم که تو اینگونه زمن برحذری؟

الهه

پاسخ:
سلام
وقتتون بخیر
سیستم وبلاگی‌ به این صورت که کامنتا یا تایید مستقیم میشه.
یا بعد از تایید مدیر وبلاگ‌نمایش داده میشه.
و مال وبلاگ من روی حالت دومه.
حالا ممکنه مدیر وبلاگ به نت دسترسی نداشته باشه یا وقت نکنه پس کامنتا دیر تر تایید و پاسخ داده میشه.
بابت تاخیر متاسفم. سرم شلوغ بوده.
برای اینکه شما راحت باشید
کامنتا رو باز میذارم.
هر چه میخواهد دل تنگت بگو... (:
ضمنا من نوشته های بعدی شما رو هم به عنوان پست های بعدی وبلاگم‌ میذارم.
پس لطفا برام دست نوشته هاتونو بفرستید.
۰۱ شهریور ۹۶ ، ۱۳:۰۹ פـریـر بانو
اول معذرت بابت تاخیر در جواب. مدتی نبودم.

الهه جان، دوست عزیز من نگفتم شما کم سوادی! گفتم؟ میگم عالم بی عمل به چه ماند؟ به زنبور بی عسل! مخاطب که نمی دونه شما چقدر علم داری. میدونه؟ نه! پس از رو نوشته هات اینو می فهمه... لطفا برداشت "کم سواد بودن" یا "بی سواد بودن" از حرف من نکن بانو...

کاری که نیما و امثال نیما کردن با اونچه که شما پیش می گیری متفاوته. نیما وزن و قافیه رو نگه داشت و طول مصراع رو تغییر داد. مکان قافیه رو تغییر داد. شعر سپید اومد وزن و قافیه رو حذف کرد. یک قالب جدید به وجود اومد. 
همونطور که در گذشته شاعران بزرگمون اومدن قالبی مثل ترجیع بند و مسمط و غیره رو شکل دادن امروزه هم میشه. اما اینا همه در زمرۀ اشعار کلاسیک بودن و با اینکه قالب جدید به وجود آوردن، وزن و قافیه به صلابت گذشته در قالبشون بود. چون رکن شعر کلاسیک اینه دوست عزیز. شما داری در زمرۀ شاعران کلاسیک شعر میگی. شعر شما(و یا نظر شما در مورد شعر) با شاعرای کلاسیک هیچ تفاوتی نداره مگر در قافیه! این به وجود آوردن یک سبک نیست! یک قالب جدید مثل نو و ... نیست. این میشه از زیرکار در رفتن! میدونی چی میگم؟ پس اگر قصد به وجود آوردن سبک جدیدی داری و بر نظرت پافشاری می کنی بشین یه نظم و قاعده براش درست کن که بشه یه قالب جدید! وقتی بر فرض مثال مثنوی میگی(مثل شعر این پست) نمیتونی قافیه اش رو حذف کنی چون میخوای کار جدیدی انجام بدی. مثنوی یک قالبه و قواعدی داره. یا رعایتش کن. یا چیز جدید به وجود بیار!

خب به نظرم تا همینجا نوشتن کافیه. فکر کردم میشه یه بحث خوب در مورد شعر انجام داد ولی گویا شما ناراحت شدی و این با قصد و نیت اولیه من فاصلۀ زیادی داره. قصد من کوبیدن شما نبود و هنوزم نیست. من فقط به عنوان یه شاعر کلاسیک خواستم راهنماییتون کنم که گویا شما رو آزرده خاطر کرده! اتفاقا این مورد رو با اقای آراسته هم در میون گذاشتم ولی چون گفتن ناراحت نشدین و نمیشین خیالم راحت شد. گویا هر دو اشتباه فکر می کردیم و شما از حرفای من ناراحت شدین. و اگر واقعا اینطوره من معذرت میخوام دخترجان.

در آخر بذار یک نصیحت دوستانه بکنم. هیچ وقت در یک بحث و گفتمان نگو معذرت میخوام اگه شعرم ناراحتت کرده یا از فلانی میخوام شعرمو تو وبش نذارم. این یعنی فرار! اگر اعتقاد راسخ به چیزی داری پاش وایسا! این حرف تو در انتهای یک بحث و گفت و گو کمی بچگانه به نظر میرسه! اگر می خوای راه جدیدی رو در قواعد شعر به وجود بیاری باید خیلی جون سخت تر از این حرفا باشی تا موفق شی. وگرنه با یه تخریب و یه نظر رو راست و یه توهین هم شما و هم احساست شکست میخوره!


موفق باشی :)

سلام خواهش میکنم اختیار دارین..اولش بی تعارف ناراحت شدم ..اما الان نه ..حق باشماست در هرصورت ..راستش این روزا کمی پرخاشگر شدم ..دوران پوچی هستش که امیدوارم ازش عبور کنم..به  هرحال یک سال دیگه موندن پشت کنکور علوم انسانی ناراحت کنندس ..نوشته ی من ادامه داشت نمیدونم من درست سند نکردم یا اقای اراسته چند خطیشو حذف کردن ..به خاطر همین باعث شد شما فکر کنید که من فکر کردم که شما به من گفتی کم سواد .وگرنه منظورم این نبود.خوبه که شما هم  دست به قلمین..راستش حرف بسیار است و دیگه قصد ندارم دفاع بی مورد کنم ..ولی خیلی خستم حتی دیگه نای تایپ کردن هم ندارم ..یه اتاقه ویه من یه دلی که گاه گاه می گه بی قاعده ..اما حتی  دستم نای نوشتن همونارم نداره دیگه ..عذر خواهی میکنم اگه ناراحت شدین ..فکر نکنم کلا دیگه سر بزنم به اینجا ..پوچ گرا نیستم اما واقعا خستم ..روحم به شدت خستست ..دلم میخواد حرف بزنم اما هیشکی اطرافم نیس ..همه ی دوستام امسال راهی دنشگاه میشن و من تو انزوای خودم غرق ..البته که مدعی این هستم که دوست صمیمی ندارم ولیکن فکر میکنم محیط دانشگاه میتونست کمی حالمو خوب کنه...خیلی دعام کنید..خوب باشید وخوشحال

پاسخ:
سلام
کامنت ها در سیستم بیان قابل تغییر نیست.
من عین کامنت شما رو منتشر کردم.
پس احتمال زیاد درست ارسال نشده.
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۲۳:۲۷ פـریـر بانو
من تو چنین مواردی ناراحت نمیشم واقعا! چون خودمم همیشه در حال نقد شدنم و ایمان آوردم که چقدر نقد میتونه آدمو رو به جلو ببره و تو پیشرفتش کمک کنه :) و به همین خاطر ظرفیتم بالارفته و عذرخواهی لازم نیست...و من دوباره بابت اون ناراحتیت معذرت میخوام...

پس امسال دوباره میخوای کنکور بدی؟ شرایطو واسه خودت سخت نکن الهه جان. تو شکست نخوردی. جدا نخوردی! مطلقا شکستی وجود نداره! فقط یه فرصت دوباره به آدم داده میشه. نگاه شما تو این قضیه خیلی مهمه. اینکه سعی کنی با انرژی امسال رو بگذرونی تا بتونی موفق بشی و سال بعد با ورودت به دانشگاه تجربیات تازه به زندگیت اضافه کنی. اینا همش دست خودته. میتونی بشینی و بگی من خسته م و امسال پر از عذابه برام و همین افکار منفی انگیزه و توانت رو سست کنه. و هم میتونی لبخند بزنی و بگی من امسالم رو میسازم و میتونم بهترین اتفاق ممکن رو رقم بزنم. و این افکار مثبت انرژی و انگیزه ات رو بیشتر بکنه. مطمئنن راه دوم بهتره. اگر احیانا کنایه و تیکه هایی از اطرافیان می شنوی(که امیدوارم اینطور نباشه) نسبت بهشون بیخیال باش و به هدفت فکر کن. هدفت چیه؟ بنویسش و بچسبون به دیوار و براش بجنگ! خسته نجنگ! با تموم قوا بجنگ... و هیچ وقت هم قلمت رو کنار نذار! نوشتن بهترین سنگ صبور واسه آدمای اهل قلم و علاقه مند به ادبیاته. تو سال کنکور اتفاقا مغز آدم تو این مورد فعال میشه و هرچی استرس بیشتر شعر و متن هم بیشتر :| :)) پس بنویس. و با انگیزه درساتو بخون. برنامه ریزی درست داشته باش تا هم خسته نشی و هم مطالعه کافی داشته باشی برا آزمونت. شاید دیگران بهت گفته باشن ولی من دوباره تکرار می کنم. ساعت مطالعۀ زیاد هیچوقت به معنی خوب خوندن نیست. دانش آموزی که 5 ساعت مفید بخونه از اونیکه 8 ساعت الکی بخونه خیلی جلو تره! پس به این نکته زیاد توجه کن. تو میتونی 5 ساعت مفید بخونی و بقیش رو به کارایی که دوست داری بگذرونی تا خسته نشی! این از 11 ساعت خوندن بی کیفیت که هم هیچی بار آدم نمیکنه و هم آدمو از کار و زندگی میندازه بهتره! ولی مهم تر از همه میدونی چیه؟ هدف تو! هدف تعیین می کنه چقدر باید تلاش کنی. کسی که حقوق دانشگاه تهران میخواد تلاشش با کسی که تاریخ دانشگاه شهر خودشون رو میخواد خیلی متفاوته! پس هدفت رو مشخص کن و به دور از افکار منفی تلاش کن. باعلاقه بخون. انسانی حفظیاتش زیاده و همین ذهن رو خسته می کنه. اما...اما تو هدف داری. مگه نه اینکه باید بهش برسی؟ مگه نه اینکه سال بعد وقتی میری تو سایت سنجش باید از ذوق بالا و پایین بپری؟ مگه نه اینکه آیندت رو باید بسازی؟ پس تلاش کن. با عشق تلاش کن تا بهترین اتفاق ممکن برات رقم بخوره عزیزم :)

امیدوارم هم در زندگی و هم در آزمون پیش روت موفق باشی و اونی که میخوای بشه :)

ممنون :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی